Scenografia Eventowa – jak ją zrobić w rozsądnym budżecie?
Ten tekst przeczytasz w niecałe 5 minut
Przy organizacji każdego wydarzenia zawsze dojdziemy do momentu, w którym zaczniemy zastanawiać się co zrobić, aby całość prezentowała się dobrze wizualnie.
O tyle jest to istotne, iż obecnie mamy bardzo świadomego odbiorcę. Podróże i Internet, znacząco skracają dystans oraz dają wiedzę o tym jak takie wydarzenia wyglądają w innych częściach świata. Pinterest otworzył nowe drzwi do inspiracji i znacząco ułatwił proces poszukiwania „tego czegoś”. Jednak samo znajdowanie inspiracji kryje w sobie sporo pułapek.
Najczęściej coś, co wygląda tanio na referencji w rzeczywistości może być bardzo drogie(np. coś jest z taniego materiału, ale samo przygotowanie i montaż takiego elementu może okazać się niezwykle kosztowny).
Jak to wszystko przekłada się na planowanie budżetu na scenografię? Wiadomo, ciężko jest przewidzieć koszty nie znając projektu. Niestety ryzyko nieoszacowania jest bardzo duże. Dlatego warto usprawnić te działania wchodząc we współpracę z Projektantem. Jak to wygląda w praktyce?
Mamy znalezione inspiracje, co dalej? Jak przełożyć to na nasze realia, miejsce, charakter wydarzenia, no i oczywiście budżet?
Warto podejść do tematu jak do każdego innego projektu z zakresu szeroko rozumianej architektury wnętrz. Zatem proces projektowy scenografii należy zacząć od określenia potrzeb.
Projektowanie scenografii eventowej to nie tylko wykonanie ładnych wizualizacji.
To proces, podczas którego Scenograf szuka zoptymalizowanych rozwiązań, odpowiadających oczekiwaniom Klienta.
W dużym uproszczeniu szukamy możliwości i patentów, które sprawdzą się w danej przestrzeni, a jednocześnie nie przekroczą budżetu Klienta, np.:
jeżeli da się zastosować tańszy materiał bez straty jakości Projektant na pewno to zasugeruje.
Przy tworzeniu koncepcji mamy dwie drogi, jedna z nich zakłada zmieszczenie się w określonym przez Klienta budżecie. Do tego dopasowujemy projekt, proponujemy rozwiązania, które nie będą wykraczać poza zadaną kwotę.
Co jeżeli zupełnie nie wiemy jakie wydatki zaplanować na scenografię?
W takim przypadku Projektant, przygotowuje tzw. Moodbard na podstawie inspiracje Klienta lub o rozmowy i ustalenia oczekiwań.
Jest to doprecyzowanie potrzeb i preferencji. Kiedy kierunek zostanie już wybrany, rozpoczyna się proces projektowy. Istotne jest, aby już na tym etapie myśleć o rozwiązaniach. Konkretnie dla danych elementów, know how- jak i z czego wykonać zaprojektowane elementy jest tu niesamowicie istotne, przede wszystkim dlatego, że nie ma takiej rzeczy, której nie przyjmie wizualizacja, ale jak to później wykonać? Dobry Projektant wie- proponuje więc od razu takie sposoby, które się sprawdzą oraz nie obciążą niepotrzebnie budżetu.
Wizualizacja scenografii
Wizualizacja scenografii: w jakim celu się ją robi i dlaczego jest tak potrzebna?
Kolejnym punktem, który znacząco usprawnia akceptacje są oczywiście wizualizacje scenografii.
Projekt 3d scenografii ułatwia doprecyzowanie, ewentualne poprawki. Pozwala też precyzyjnie wycenić całość produkcji. Wizualizacje umożliwiają Nam zobaczyć jak scenografia będzie wyglądała w danej przestrzeni. Daje to klientowi poczucie bezpieczeństwa oraz pewność co go czeka na realizacji.
Po zaakceptowanych wizualizacjach i projekcie 3 d scenografii kończymy etap koncepcji i przechodzimy do produkcji, oba te punkty są niezwykle ważne, zawsze należy pamiętać, że dobrze zaplanowany projekt nie zaskoczy nas nieprzyjemnie przy produkcji, albo co gorsza, na samej realizacji.
Produkcja scenografii pod opieką Projektanta jest o tyle komfortowa, że każdy problem jest rozwiązywany na bieżąco. Doświadczenie w materiale i technologii pozwoli uniknąć kosztownych wpadek przy przenoszeniu scenografii z wizualizacji na warsztat produkcji.
Komunikacja między ekipami produkcyjnymi to również temat w którym Set Designer może ułatwić życie Klientowi. Logistyka montaży, demontaży oraz samej produkcji, to wszystko, co koordynuje i wycenia Scenograf, tak aby dostarczyć Klientowi przedstawiony projekt w zaakceptowanym budżecie.
Warto więc zaufać profesjonaliście ze znajomością realiów produkcji, to ułatwi i zoptymalizuje koszty scenografii.
O czym pamiętać, na co zwracać uwagę, ile czasu to trwa?
Zwieńczeniem wszystkiego tego, o czym mowa powyżej jest realizacja. Kwestie logistyki i montażu to coś, czego niestety często nie bierze się pod uwagę planując scenografię. Dlatego ważne, żeby już na etapie koncepcji uwzględnić skalę montażu. Należy uwzględnić ilość zaangażowanych ludzi, transport, ewentualne koszty związane z noclegami: to wszystko wpływa na budżet.
Szukając tzw. “smartnych” rozwiązań należy zastanowić się co jest bardziej opłacalne czy np.:
- zwiększenie ilości osób na montaże (takie rozwiązanie sprawdza się przy wynajmie bardzo kosztownych lokalizacji)
- czy wydłużenie montaży (jeżeli jest taka możliwość, mniejsza ekipa pracująca np. dwie doby, a nie jedną).
O czym nigdy nie można zapomnieć?
Nawet najlepszy projekt, zamontowany niedbale, lub z wyraźnym brakiem pomysłu, nie sprawdzi się. Dlatego warto korzystać tylko ze sprawdzonych ekip, nie należy na tym oszczędzać, bo może to skutkować zmarnowaniem nawet dużego budżetu na mierną realizację.
Demontaż scenografii
Kiedy już emocje opadną, przechodzimy do demontażu. Dobrze zaplanowana scenografia usprawni ten etap. Dodatkowo pozwoli, o ile jest taka potrzeba, zdemontować i zabezpieczyć elementy, aby mogły być wykorzystane ponownie ( np. przy cyklicznych wydarzeniach). Często klient ma problem, co zrobić z elementami zdemontowanymi, tutaj również można umówić się ze scenografem na magazynowanie takiej scenografii, aby móc ją jeszcze kiedyś wykorzystać.
Na tym, w uproszczeniu polega kompleksowa obsługa projektu scenografii, od kreacji i koncepcji do produkcji, a nawet do logistyki po wydarzeniu. To ważne, żeby na każdym etapie Klient miał komfort i poczucie bezpieczeństwa w projekcie oraz we współpracy z doświadczonym Scenografem.
Tutaj możesz obejrzeć efekty mojej pracy – scenografię dla Oświeceni Hedoniści by Glo
Masz pytania? Napisz do mnie: Aleksandra Zalewska
Nie znalazłeś/aś odpowiedzi na swoje pytania? Zapraszam do FAQ – scenografia eventowa